بارگیری...
اصفهان  نصف جهان

اصفهان نصف جهان

امان از اصفهان و بناهای تاریخیش و زیباییهای طبیعیش و سوغاتیهای بیاد ماندنیش و لهجه شیرین مردمانش . آنچه که در اصفهان میبینیم همه زیبایی و لذت از یک سفر بیاد ماندنیست.

سی و سه پل , پل خواجو , میدان نقش جهان , مسجد شیخ لطف الله , کاخ چهل ستون , مدرسه چهارباغ , عمارت هشت بهشت , باغ پرندگان , باغ گلها , منارجنبان , مسجد امام , پارک صفه ,  چهار باغ عباسی . شکوه هنر معماری و طبیعت ایران را به نمایش  میگذارد .

شهر اصفهان از شهرهای مهم گردشگری در ایران به‌شمار می‌رود که همه ساله تعداد زیادی مسافر و گردشگر را پذیرا است. این شهر مانند شهرهای دیگر ایران دارای سوغات به خصوصی است .

خوراکی ها

گز، پولکی و نبات از شیرینی‌های سوغاتی شهر اصفهان است، مهمترین غذای محلی اصفهان نیز بریانی نام دارد که خوراکی گوشتی و بسیار چرب بوده و در بیشتر نقاط شهر می‌توان آن را تهیه کرد .

گز اصفهان

گز اصفهان

گز اصفهان، قدمتی طولانی و چند صد ساله دارد. قرن‌ها پیش، پادشاهان ایرانی، گز را به دیگر پادشاهان دنیا پیشکش می‌کردند و مهم‌ترین سوغات اصفهان به‌شمار می‌رود. برای تهیه ی آن از شهد و عصاره ی درختچه ای به نام انگبین یا گز انگبین استفاده می کنند. این درختچه ی ارزشمند در شهر خوانسار به وفور یافت می شود. شهد انگبین در اثر تغذیه ی حشره ای کوچک به وجود می آید که بر روی برگ ها و ساقه ی این درختچه زندگی می کند و روند تولید آن همچون تولید عسل توسط زنبور می باشد. این شهد در اواخر تابستان، به صورت دانه هایی زرد رنگ از روی گز انگبین برداشت می شود. البته باید به این مسئله توجه داشت که حشره ی تولید کننده ی این شهد رو به انقراض است و شاید کمتر کسی بتواند طعم واقعی آن را بچشد. نود درصد گز ایران، چیزی در حدود ۶۵۰ هزار تن در سال، در اصفهان تولید می‌شود.

انواع گز اصفهان شامل موارد زیر می شود:

گز لقمه ای : بعد از تهیه گز آن را با یک دستگاه مخصوص به قطعه های همسان و یک شکل برش می دهند.

گز آردی : گز را در ابتدا به شکل گلوله در آورده و بعد به کمک دستگاه پرس آن را به اشکال دایره و مربع و... برش می دهند. سپس این گز را در بستر آرد قرار می دهند تا سطح چسبنده  گز با آرد پوشش داده شود.

گز سکه ای : تقریبا شبیه گز آردی است ولی پس از  درست شدن آن ها را به شکل های کوچک مانند سکه در می آورند.

گز برشی : بعد از تهیه مواد و پیش از بسته بندی کردن  گز توسط دستگاه های ویژه به گونه برش داده می شود که مغز داخلش  نمایان باشد.

گز با لایه شکلاتی : این گز با لایه ای شکلات پوشش داده می شود و رطوبتش حفظ می شود.

گز انگشت پیچ : این گز نرم ترین نوع گز است که در داخل آن مغزی وجود ندارد و با قاشق قابل مصرف است.  می توانید انواع گز را به عنوان سوغات اصفهان برای آشنایان خود خریداری کنید.

پولکی اصفهان

پولکی اصفهان

پولکی پس از گز شیرینی معروفی است. پولکی جزو آب نبات‌ها با ظاهری نازک و شفاف شبیه به پولک است. از شیره اضافی باقی مانده از فرایند تهیه نبات در تولید پولکی استفاده می‌شود. پولکی در انواع مختلفی مثل پسته‌ای، نارگیلی، کاکائویی، لیموعمانی، کنجدی، نعنایی، زنجبیلی و عسلی تهیه و به فروش می‌رسد.

نبات اصفهان

نبات اصفهان

نبات یکی دیگر از سوغاتی‌های اصفهان است که البته فقط مختص اصفهان نیست ، نبات را می‌توان در انواع طعم‌های آویشن، لیمویی، زیره، نعنایی، زعفرانی، دارچینی تهیه کرد.

عسل فریدون شهر

عسل فریدون شهر

عسل فریدون شهر از با کیفیت ترین و مرغوب ترین عسل های ایران است. عسل در این منطقه  به شکل های مختلفی مثل عسل گون زرد، عسل زول و عسل قنقال تولید می شود. گونه های متنوع عسل در شهرستان فریدونشهر عبارتند از: عسل گون زرد، عسل زول و عسل قنقال.

سوهان عسلی

سوهان عسلی از سوغات اصفهان

مواد لازم برای تهیه سوهان عسلی شامل  عسل، شکر، کره، پسته، خلال بادام، گلاب ، آب و زعفران دم کرده می شود.  سوهان اصفهان جزو خوشمزه ترین سوغات این استان محسوب می شود.

جوز قندی

جوز قندی سوغاتی بی نظیر از دیار زاینده رود

جوز قندی از شیرینی های محلی به حساب می آید  که در تهیه  آن از  میوه محلی به نام الگ استفاده می گردد. میوه را تقریبا می توان به هلو تشبیه کرد.در ابتدا  پوست میوه کنده می شود  و به جای هسته آن مغز گردوی آسیاب شده و خاک قند می ریزند و می گذارندتا خشک شود. در سایر شهرها نیز از  میوه های دیگر  مانند انجیر، آلو، گلابی و... نیز استفاده می شود.

شیرینی کرکی

شیرینی کرکی در اصفهان به عنوان سوغاتی خوشمزه

در تهیه و طبخ این شیرینی از آرد سفید، آرد جوانه گندم، روغن، زعفران، شکر ساییده شدع و هل استفاده می کنند. این شیرینی طعمی فوق العاده دارد و می تواند در سفرتان به عنوان بهترین سوغات اصفهان انتخاب شود.

شیرینی برنجی

شیرینی برنجی

در کرمانشاه و اصفهان شیرینی برنجی به عنوان شیرینی های سنتی تهیه و تولید می شود. می توان در بسیاری از فروشگاه ها این شیرینی سنتی را به عنوان سوغات خریداری کرد.

برشتوک

برشتوک

از شیرینی های سنتی و محلی  نقاط مختلفی از ایران است.  مواد لازم برای تهیه برشتوک  عبارتند از: آرد گندم یا آرد نخودچی، شکر ، روغن ، پودر قند و هل. برشتوک اغلب به شکل لوزی برش داده می شود.

 صنایع دستی

در دوره صفوی صنایع دستی در این شهر رونق یافته که عبارت است از خاتم کاری، میناکاری، مینیاتور، قلمزنی، پارچه‌های قلمکار، پارچه‌های زرباف و آثار خوشنویسی.

قلم زنی

قلم زنی

قلم زنی از صنایع  معروف اصفهان است. ظروف و اشیای  مختلفی مانند  گلدان، سینی، بشقاب، قاب عکس و...  در قلم زنی ساخته می شوند. این هنر ارزشمند را می توان به عنوان سوغات اصفهان در مغازه های خیابان چهارباغ و میدان نقش جهان تهیه کرد.

ملیله سازی در اصفهان

ملیله سازی از هنرهای رایج اصفهان محسوب می شود.  نقره سازان این استان گردن بند، گوشواره، دستبند و سنجاق   تولید کرده و به فروش می رسانند.

قلاب دوزی و انواع دوخت های تزئینی

بانوان هنرمند اصفهانی در هنر هایی نظیر گل دوزی، قلاب دوزی، سکمه دوزی و ملیله دوزی مهارت فوق العاده ای دارند. این شاهکارهای هنری را برای کسانی که دوستشان دارید به عنوان سوغاتی، هدیه بدهید.

کاشی سازی

در بناهای اصفهان می توان انواع کاشی های فیروزه رنگی را دید که چشم را به حیرت وا می دارند. مساجد و بناهای مختلف تاریخی نشان از این هنر قدیمی منحصر به فرد هستند. امروزه نیز  ظرف های کاشی، گلدان و اشیای  مختلفی زا نقش های متفاوتی تولید و ساخته می شوند که اغلب هم بسیار مورد پسند و صادراتی هستند.

پارچه های قلم کار

پارچه های قلم کار

پارچه قلم کاری شده حاصل هنر چاپی است که توسط قالب های چوبی  آماده روی  انواع پارچه در رنگ های مختلف کوبیده می گردند. از این هنر بی نظیر می توان به عنوان سوغات اصفهان برای عزیزان خود خریداری کرد.

خاتم کاری

خاتم کاری در اصفهان

خاتم کاری از قدیمی ترین هنرهای باقی مانده از دوره صفویه در ایران است. این صنعت دستی را در شهر شیراز  نیز می توان تهیه کرد. در هنر خاتم کاری از  موادی مثل  استخوان اسب یا شتر، فلز طلا، نقره ، آلومینیوم، برنج و چوب های آبنوس ، عناب، نارنج ، فوفل و... استفاده می شود.

 

 میناکاری

 شهر اصفهان را زادگاه میناکاری می نامند. به هنر و مهارت تزئین وسایل اغلب فلزی با مواد رنگی میناکاری گفته می شود. این هنر از محبوب ترین و دوست داشتنی ترین سوغات اصفهان در بین گردشگران است.

 

منابع : کجارو , ویکی پدیا , باشگاه خبرنگاران جوان , کارناوال

نظرات کاربران

نظر بدهید