بارگیری...

ست پذیرایی سنگی

بازدید : 2398

دسته بندی : صنایع سنگی مشهد


ست پذیرایی سنگی
شامل : شیرینی خوری , آجیل خوری
ساخته شده با سنگ سرپانتین
رنگ ثابت و قابل شستشو


قیمت: 1,067,000 تومان



در صورت نیاز به راهنمایی با شماره های زیر تماس بگیرید.

تلفن همراه :   09153125836

تلفن ثابت :   09376847393

ست پذیرایی دو تکه سنگی

مشخصات بشقاب سنگی :
وزن : 1480 گرم
ارتفاع : 2 سانتی متر
قطر : 28 سانتی متر
جنس : سنگ سرپانتین ( هرکاره )
مزین به نقش گل و بته ایرانی

قیمت  570000 تومان

مشخصات کاسه سنگی :
وزن : 620 گرم
ارتفاع : 8 سانتی متر
قطر : 16 سانتی متر
تولید حجم و برش های لبه با ابزار دستی انجام شده است.    قیمت 497000 تومان
رنگ ثابت و قابل شستشو می باشد

نکته مهم نگهداری  : تنها عامل آسیب رسان تینر است

سنگ سرپانتین چیست ؟

سنگ سرپانتین نوعی سنگ خاص است که فقط در خراسان و به صورت فراوان یافت میشود. از جمله ویژگی های این سنگ می توان  به تراش خوردن آسان آن اشاره نمود از این رو مورد توجه سنگ تراشان قرار گرفته است . با توجه به قدمت بالای سنگ سرپانتین ( ۲۰۹ میلیون سال پیش ) و استفاده گسترده این سنگ از 1500 سال پیش تاکنون , تراش این سنگ به یکی از هنرهای بومی و سنتی مشهد از هزاران سال پیش تبدیل شده است. دیگ یا دیزی سنگی که در مشهد و سایر شهرهای ایران فروخته میشود نیز از جنس همین سنگ است . به علت کاربردهای بالای این سنگ به آن ، سنگ هرکاره نیز می گویند. از جمله محصولاتی که از این سنگ تولید میشود : لیوان سنگی ، گلدان سنگی ، جام و سبو سنگی می باشد .

فواید سنگ سرپانتین

سنگ سرپانتین سرشار از رگه های آهن و منیزیم است و به همین دلیل برای رفع کم خونی و پوکی استخوان مفید و مناسب است. با آزمایشات صورت گرفته بر روی این سنگ تاکنون هیچگونه ضرری بر انسان و محیط زیست اثبات نگردیده است . لازم به ذکر است محصولات ساخته شده با آن ثبت جهانی یونسکو نیز شده است .

روایات در مورد سنگ سرپانتین

در کتاب عیون الاخبار الرضا جلد دوم باب ۳۹ نقل شده است که امام رضا(ع) در بدو ورود به مشهد (سناباد آن زمان) ، به کوهی (کوهسنگی حال) میرسند و عده ای مشغول سنگ تراشی و تولید دیگ های سنگی از آن کوه بودند. امام رضاع دستور میدهند تا در دیگ های ساخته شده از آن کوه، برایشان غذایی طبخ نمایند. امام پس از صرف آن غذا دست خود را بر کوه میگذارند و اینگونه دعا می فرمایند: خدیا ؛ این کوه را برای مردم نافع قرار بده و به کسانی که از آن استفاده میکنند، برکت بده . اباصلت روایت میکند که امام دستور داد تا از آن پس غذایشان فقط در آن ظرف طبخ شود.

محصولات مرتبط